Filmy 2014: 20-11

dallaspods

20. Jean-Marc Vallée: Dallas Buyers Club [Zobacz trailer]

Wielki sukces Matthew McConaughey’ego w roli amerykańskiego kowboja z AIDS, który z leczenia choroby w czasach, gdy jeszcze uważano ją za zarazę mniejszości seksualnych, uczynił nie tylko intratny biznes, ale też oręże walki o ludzką godność. Vallée w Hollywood odnalazł się znakomicie.

 

locke

19. Steven Knight: Locke [Zobacz trailer]

Zwyczajne, ludzkie życie przypadkowej jednostki zamknięte we wnętrzu samochodu, którego dramaty odsłaniają kolejne rozmowy telefoniczne głównego bohatera, nocą jadącego po autostradzie gdzieś w Anglii. Wyborny teatr jednego aktora i reżysera. Wcale nie trzeba tabunów ludzi i miejsc, by tworzyć emocjonujące historie.

 

gwiazdapods

18. Anna Melikian: Gwiazda (Zvezda) [Zobacz trailer]

Zakompleksiona młoda kobieta po kolei realizuje swój plan poprawy wyglądu przez operacje plastyczne różnych okolic własnego ciała, by zdobyć upragnioną sławę. Głupota? Pozornie, bo tak naprawdę wszystko, co robi ta dziewczyna, okaże się cudowną, słodko-gorzką afirmacją życia.

 

corobimypods

17. Taika Waititi, Jemaine Clement: Co robimy w ukryciu (What We Do In The Shadows) [Zobacz trailer]

Wampiry nigdy już nie będą takie same. Para nowozelandzkich komików fenomenalnie drwi sobie z zakorzenionych w kulturze (i popkulturze) wyobrażeniach o krwiopijcach z kłami. Jedna z najlepszych komedii tej dekady! Nawet Maria Janion by się uśmiała.

 

bandespods

16. Céline Sciamma: Bandes de Filles [Zobacz trailer]

Szkoła dorosłości na typowych, szarych, francuskich przedmieściach. Nauka – przede wszystkim na własnych błędach – tego, że w ostatecznym rozrachunku warto pozostać sobą i trzymać się własnych przekonań. Céline Sciamma stworzyła kobiecą odpowiedź na “Nienawiść” bez grama efekciarskiego tragizmu i ckliwego dramatyzmu.

 

lewiatanpods

15. Andriej Zwiagincew: Lewiatan [Zobacz trailer]

Im częściej słyszę, że ten film to policzek wymierzony w Rosję Putina, tym mniej go lubię, ale oddać trzeba Zwiagincewowi, że rzetelnie i niesamowicie sugestywnie stworzył współczesną przypowieść o związku władzy i religii ubezwłasnowolniającym jednostkę i jej podstawowe prawa.

 

gonegirlpods

14. David Fincher: Zaginiona Dziewczyna (Gone Girl) [Zobacz trailer]

Fincher rozbiera na czynniki pierwsze instytucję małżeństwa, pokazując wszystkie zakręty, pułapki i wyboje, jakie może zastawić na siebie para kochających się ludzi. Film ku przestrodze, szczególnie dla tych, którzy wypowiedzenie magicznej formułki i że cię nie opuszczę aż do śmierci mają już za sobą.

 

bezppsypods

13. Tsai Ming-liang: Bezpańskie Psy (Jiao You) [Zobacz trailer]

Znów poetycko i kontemplacyjnie, ale bez szczypty humoru, mistrz długich ujęć portretuje ludzi z marginesu, wolnych, ale odizolowanych od społeczeństwa, żyjących spokojnie, z dnia na dzień, ale egzystujących w skrajnym ubóstwie. Smutne i piękne, tylko Tsai tak potrafi.

 

herpods

12. Spike Jonze: Her [Zobacz trailer]

Cudowny i oczarowujący wizualnie film trochę filozoficzny, trochę romantyczny. Jonze zrównując dwa porządki – realny i wirtualny, przekonuje, że w żadnym z nich szczęścia czy miłości nie da się tak po prostu zaprojektować. I bynajmniej to nie technologia stawia tu ograniczenia, ale istota ludzka jest tak niedoskonała i nieobliczalna, że nie zmieni tego nawet elektroniczne urządzenie z osobowością.

 

starruppods

11. David Mackenzie: Starred Up [Zobacz trailer]

Agresywny młodzieniec w więzieniu o zaostrzonym rygorze spotyka swojego ojca, którego przez całe lata mu brakowało. Dla skrzywdzonego, nadpobudliwego dziecka każde miejsce i każde okoliczności będą dobre, by poprzez prowokacyjny bunt wykrzyczeć swoje pretensje nie tylko w stosunku do ojca, ale i całego świata. Bardzo mocne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.