Filmy 2015: 20-11

chronic

20. Michel Franco: Chronic [Zobacz trailer]

Proste, acz nie do końca zwykłe życie pielęgniarza opiekującego się terminalnie chorymi pacjentami w ujęciu Franco pokazuje, jak niewyraźna jest granica między oddaniem a nadgorliwością, poświęceniem i desperacją. Pomimo chłodu i surowości, wstrząsające.

 

dear white people

19. Justin Simien: Dear White People [Zobacz trailer]

Tętniąca życiem i młodzieńczą energią opowieść o pułapkach politycznej poprawności. Uniwersytecka codzienność, w której równość totalna okazuje się jedynie przykrywką dla głębokich podziałów kulturowych i klasowych. Kolorowe i przebojowe kino.

 

love is strange

18. Ira Sachs: Love Is Strange [Zobacz trailer]

Film, który ku przestrodze powinni zobaczyć wszyscy w Polsce. Para gejów na jesieni życia po wspólnie spędzonych razem długich latach postanawia zalegalizować swój związek, co w dłuższej perspektywie oznacza dla nich utratę środków do życia i socjalnej pomocy. Budujące w tej historii jest jedynie to, że prawdziwa miłość umiera ostatnia.

 

mandarynka

17. Sean Baker: Mandarynka (Tangerine) [Zobacz trailer]

Nieco inna opowieść wigilijna – transseksualna prostytutka po wyjściu z więzienia w wigilię Bożego Narodzenia, dowiedziawszy się, iż chłopak ją zdradza, rozpoczyna poszukiwania jego i „rybiary”, która przyprawia jej rogi. Zemsta ma tu wybuchowy smak pączków!

 

ex machina

16. Alex Garland: Ex Machina [Zobacz trailer]

W końcu powiało świeżością w kinie sci-fi. W klasyczny schemat historii o wynalazku/sztucznej inteligencji, która rozczarowana odwraca się od swojego stwórcy, Alex Garland wpisuje fundamentalne pytanie o to, czym jest człowieczeństwo. I nie daje bynajmniej banalnych odpowiedzi.

 

syn szawla

15. László Nemes: Syn Szawła (Saul Fia) [Zobacz trailer]

Kamera wisząca niemalże dosłownie na ramieniu głównego bohatera, małego trybika w wielkiej machinie zagłady, pozwala doświadczyć prawie na własnej skórze piekło obozu koncentracyjnego. Kino z gatunku męczących, intensywnych i bolesnych.

 

mountains

14. Jia Zhang-ke: Tylko góry przeminą (Mountains May Depart) [Zobacz trailer]

Jeden z najbardziej uniwersalnych produktów współczesnej kinematografii chińskiej, bo nostalgia i tęsknoty jednostek, których świat odchodzi w zapomnienie lub zmuszone są zostawić go za sobą, zawsze smakują tak samo i pozostają w ludziach na zawsze. Ich właśnie portret – epicki i intymny jednocześnie – stworzył Jia Zhang-ke.

 

mistress am

13. Noah Baumbach: Mistress America [Zobacz trailer]

Gorzka, ale zabawnie błyskotliwa i ożywcza rozprawa z ideałami wielkomiejskich dwudziestoparolatków, którzy niby mogą wszystko, ale na przemian w osiągnięciu wymarzonych celów przeszkadzają im samouwielbienie, nadpobudliwość, marazm i niska samoocena. Baumbach znów wysyła sygnał do Woody’ego Allena, że może czas najwyższy na emeryturę.

 

aferim

12. Radu Jude: Aferim! [Zobacz trailer]

Archaiczne w formie kino historyczne umiejscowione na XIX-wiecznej Wołoszczyźnie, gdzie para dzielnych wojaków na zlecenie bogatego pana poszukuje cygańskiego zbiega. Ten osobliwy kostium to jednak jedynie pretekst dla konkretnego wyśmiania ludzkich małostkowości, które pomimo różnic czasoprzestrzennych ciągle wyglądają dziwnie znajomo.

 

victoria

11. Sebastian Schipper: Victoria [Zobacz trailer]

Operatorska i aktorska wirtuozeria w celu pokazania dramatycznych skutków samotności w wielkim mieście. Desperacko łaknąca kontaktu z drugim człowiekiem Hiszpanka mieszkająca w Berlinie, zostaje wciągnięta w sam środek mafijnych porachunków. A widzowie razem z nią. Najbardziej „interaktywny” film roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.