10 seriali 2023

infamia

10. Infamia (sezon 1) – Netflix

W tym serialu jest przebojowość, energia i witalność. Kapitalna Zofia Jastrzębska w głównej roli, ale wszyscy wokół niej są równie świetni. Produkcja, która odczarowuje romską społeczność, pokazując, że jest ona tak samo różnorodna i skomplikowana jak każda inna.

 

asmallligght

9. A Small Light – Disney+

Historia Anny Frank z perspektywy tych, którzy w okupowanej przez Nazistów Holandii narażali życie i w ukrytym aneksie opiekowali się żydowskimi przyjaciółmi, nie godząc się na niegodziwości, które działy się wokół nich. Opowiedziane bez taniej dramaturgii, bardzo eleganckie i szlachetnie.

 

theoffice3

8. The Office PL (sezon 3) – Canal+

Najlepszy sezon serialu, który nie miał prawa się udać. Darek Wasiak najlepszy z Polaków. Szczególnie podobało mi się, że pomimo tego, iż nie odpuszczając żartów i dowcipów, znalazło się miejsce na poważniejszą refleksję.

 

pokerface

7. Poker Face (sezon 1) – Showtime

Natasha Lyonne jako żywy wykrywacz kłamstw, której niewyparzony język i dziwaczne zdolności ciągle wpędzają w mniej lub bardziej poważne kłopoty. Sformatowane w staromodną, detektywistyczną konwencję (i dodatkowo kino drogi) odcinki są strasznie archaiczne, ale Lyonne jest cudowna i dla niej oglądałabym to w nieskończoność.

 

thebear2

6. The Bear (sezon 2) – Disney+

Kulisy otwarcia małej knajpki nie są może najbardziej pasjonujące same w sobie, ale jedno “The Bear” trzeba oddać. Ten serial ma wspaniale napisane postacie. Każda z nich jest ciekawa, intrygująca, a jej losy chce się śledzić. Kibicuję im wszystkim razem i każdemu z osobna.

 

tedlasso3

5. Ted Lasso (sezon 3) – Disney+

Pierwszy sezon ujął mnie humorem, drugi – znudził infantylizacją poważnych problemów społecznych, ale w trzecim, choć znów dotyka się tego, co ważne, znaleziono dla tego wszystkiego zdecydowanie lżejszą, ciekawszą formułę. Znów można się pośmiać, ale też zadumać na okrutnością współczesności.

 

silo

4. Silo (sezon 1) – AppleTV

Z serii na drugi sezon czekam, obgryzając paznokcie. Serial, w którym ponure post apo spotyka “Truman Show”. Intryga znakomita i wbijająca w fotel. Na dodatek Rebecca Ferguson w roli, na jaką zasługuje i w jakiej doskonale się odnajduje.

 

fellowtra

3. Fellow Travellers – Showtime

Epicki melodramat, na jaki nie zasłużyliśmy. Rozciągnięta na kilka dekad XX wieku historia o miłości zakazanej, nielegalnej, namiętnej i bolesnej. A w tle prawdziwe historie – od czasów szalejącego makkartyzmu po epidemię AIDS. Opowiedzianie z dbałością o detale i emocje.

 

succesion5

2. Succession (sezon 4) – HBO Max

Nie byłam nigdy szalikowcem “Sukcesji”, ale finałowy sezon trzeba docenić. Był najlepszy ze wszystkich dotychczasowych. Niektóre pojedyncze odcinki same w sobie były małymi arcydziełami dramaturgii i aktorskich popisów. Cieszy mnie też, że ta historia dobiła do jakiegoś końca. Nie zasłużyła ta produkcja na ciągnięcie się w nieskończoność.

 

wrehxam

1. Welcome to Wrexham (sezon 1-2) – Disney+

Pierwszy sezon oglądałam jeszcze w zeszłym roku, ale wówczas, jakkolwiek fajowo nie byłoby to realizowane, miałam dużo wątpliwości natury moralnej, bo co będzie, jak projekt się znudzi jego autorom. Oto bowiem dwóch gwiazdorów z Ameryki (jeden większego kalibru, drugi mniejszego) nabywa walijski klub piłkarski, który tuła się (wtedy, na początku tej wędrówki) w odmętach angielskiej piątej ligi. Bliżej im do amatorskiej Sunday league niż wyższych klas rozgrywkowych. Rob McElhenney i Ryan Reynolds mają pomysł, by nie tylko pomóc Wrexham A.F.C. wstać z kolan, ale też stworzyć wokół tego niezłe show. Na pewno udało im się to drugie. Walijski klub jest obecnie jednym z najpopularniejszych na świecie, serial o jego odrodzeniu oglądają masy na całym świecie, a niewielkie miasto Wrexham stało się atrakcją turystyczną Wysp Brytyjskich. Bilety na mecze dostać jest bardzo ciężko. McElhenney i Reynolds odbudowali nie tylko drużynę piłkarską i to, co wokół niej, ale też zintegrowali wokół tego przedsięwzięcia całą społeczność, która nim żyje i też się w niego angażuje. Za tym wszystkim powoli idą też sukcesy stricte sportowe, co cieszy tym bardziej. Ten serial bynajmniej nie jest o piłce nożnej, ale o ludziach, którzy funkcjonują w orbicie klubu z Wrexham. W tej produkcji jest tyle samo miejsca na urocze żarciki z walijskiego języka, naukowe tłumaczenie piłkarskich zawiłości, ile na opowiadanie o bardzo ludzkich i poruszających sprawach. W najpiękniejszy i totalnie szczery sposób.

***

Seriale oglądane w 2023

1670 (sezon 1)
A Small Light
Absolutni Debiutanci (sezon 1)
All The Light We Cannot See
Beckham
Beef (sezon 1)
Black Bird (sezon 1)
Black Mirror 2024
Bodies
Copenhagen Cowboy (sezon 1)
Culprits (sezon 1)
Deutsches Haus
Dead Ringers (sezon 1)
Fauda (sezon 4)
Fellow Travellers
For All Mankind (sezon 3)
Full Circle (sezon 1)
Infamia (sezon 1)
Invasion (sezon 1-2)
Liaison (sezon 1)
Love & Death
Only Murders in the Building (sezon 3)
Painkiller
Poker Face (sezon 1)
Silo (sezon 1)
Slow Horses (sezon 1-3)
Spy/Master (sezon 1)
Succession (sezon 4)
Ted Lasso (sezon 3)
The Bear (sezon 2)
The Clearing (sezon 1)
The Consultant (sezon 1)
The Crown (sezon 6)
The Diplomat (sezon 1)
The Idol (sezon 1)
The Last of Us (sezon 1)
The Marvelous Mrs. Maisel (sezon 5)
The Morning Show (sezon 3)
The Night Agent (sezon 1)
The Office PL (sezon 3)
The Old Man (sezon 2)
The Night Agent (sezon 1)
Top Boy (sezon 1-3)
Upload (sezon 1-2)
Welcome to Wrexham (sezon 1-2)
White House Plumbers
Workin’ Moms (sezon 7)
Yellowjackets (sezon 2)
You (sezon 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.