10 seriali 2022

Nadszedł czas tradycyjnych, rocznych podsumowań, który zaczynam od dyszki moich ulubionych seriali. Filmowo to był rok okrutnie słaby (na dniach rozwinę jeszcze tę myśl), ale w serialach można było często znaleźć dobrą rozrywkę, gdzie przynajmniej podejmowano próbę, by było odważnie, brawurowo, *jakoś*. Nawet niektóre złe seriale oglądało mi się zaskakująco fajnie (pozdrawiam fanów “Warrior Nun”!).

Nie da się ukryć, że to nie był rok Netflixa. Do mojego podsumowania mógłby wpaść właściwie tylko 5. sezon “The Crown”, który i tak jest najsłabszym z dotychczasowych, co nie jest do końca winą twórców serii. Z wiadomych względów często rezygnowano z umiejscowienia monarchii w szerszych kontekstach epoki, skupiając się bardziej na niej samej, ale odcinki o rozwodzie Diany i Karola oraz ten o rodzinie Al-Fayedów to absolutny top w historii tej produkcji. Netflix produkuje dużo (może za dużo?). Rozumiem sukces “Stranger Things” i też lubię to oglądać, ale już np. “Wednesday” to dla mnie serial dla dzieci, który mnie – widzowi dorosłemu – nie ma do zaoferowania nic, nawet nostalgii powiązanej ze starszą, filmową wersją. Z drugiej strony, taki “Dahmer” – historia totalnego okrucieństwa, produkcja kontrowersyjna, ale jako serial opowiadana w tak mdły sposób, że oglądanie tego niemiłosiernie mnie nudziło. Może mój problem z Netflixem polega na tym, że nie oglądam “Ozark” i “Better Call Saul”, które regularnie pojawiają się w różnych serialowych podsumowaniach roku, więc powinny być niezłe. Ciągle, to kontynuacje – w nowych produkcjach Netflix strasznie mnie zawiódł w tym roku.

A jeśli o kontynuacjach mowa… Niegdyś moje ukochane “Killing Eve” czy “Peaky Blinders” skończyły się nie tyle bez fajerwerków, ile bardzo słabo, więc pewnie dobrze, że w ich przypadku dobrnięto do jakichś finałów. Takie “The Boys” w sezonie 3. było spoko, ale na dychę trochę zabrakło – dla dłuższych kontynuacji (sezony 3 i dalsze) mam zawsze wyżej zawieszoną poprzeczkę. W tym roku zrobiłam tylko jeden wyjątek, który wyjaśniam już w samym zestawieniu. Może dopowiem teraz, że gdybym miała 11. miejsce wrzuciłabym na nie 3. sezon “Derry Girls”, do którego mam słabość od kiedy kilka lat temu spacerując sobie nomen omen po Derry trafiłam na tajemniczy plan filmowy, na którym powstawał wówczas pierwszy sezon produkcji Netflixa. Oprócz tego “Derry Girls” jest rozczulające, dowcipne i bardzo mądre. Plus zaskakujący finał tego sezonu był absolutnie rozbrajający.

Kilku rzeczy, przyznaję się, nie zdążyłam zobaczyć. Chodzi głównie o głośniejsze tytuły z Disneya (tylko “Andora” udało mi się skończyć, ale daleka jestem od uwielbienia, więc może dobrze, że nie wyrobiłam się z innymi serialami z różnych uniwersów), ale nawet nie udało mi się jeszcze sięgnąć po lubiane produkcje z Apple TV (sezon 3. “For All Mankind” pierwszy w kolejce do nadrobienia) czy HBOMax (jeszcze nie zabrałam się do nowych “Mrocznych Materii”, na razie odpuściłam “Ród Smoka”). Wydaje mi się, że i tak obejrzałam całkiem sporo, więc kluczową dziesiątkę wybierałam z naprawdę konkretnej, serialowej próby.

 

2022westworld

10. Westworld (sezon 4) – HBOMax

To jest ten wyjątek dla kontynuacji, a jednocześnie zakończenia jednej z moich ulubionych narracji (pozdro dla kumatych), która jednocześnie jest bardzo niedoceniana. Jako sierota po fantastycznym “The OA”, w “Westworld” odnajduję ten sam rozmach, nie tyle realizacyjny (choć wszystkie pieniądze włożone w ten serial widać na ekranie), ile refleksyjny. Bo filozoficzne rozważania, jakie toczą się w “Westworld”, niezmiennie są najpoważniejszego kalibru. Ten finałowy sezon stanowi też doskonałą puentę dla całej serii, wspaniale nawiązując do swojego punktu wyjścia. Zakończenie mogłoby stanowić zarówno nowe otwarcie dla kolejnej narracji, jak i podsumowanie wszystkich dotychczasowych.

 

2022solaropp

9. Solar Opposites (sezon 1-3) – Disney+

Jeśli komuś spowszedniały przygody Ricka i Morty’ego, oto wjeżdża “Solar Opposites” całe na biało. To ten sam rodzaj bezceremonialnego humoru, podobna ordynarna kreska animacji. Rodzina (?) kosmitów osiedla się na naszej planecie trochę z przymusu. Bowiem by ewentualnie się stąd wynieść, muszą naprawić swój statek, co nie idzie im zbyt sprawnie. Przybysze z kosmosu starają się przystosować do życia wśród ludzi, ale średnio im to wychodzi. Mnie bawi. Nawet bardzo.

 

2022bear

8. The Bear (sezon 1) – Disney+

O życiowych rozbitkach, którzy spotykają się w dogorywającej knajpie. Jej postawienie na nogi oznaczać będzie nie tylko stworzenie przyzwoicie prosperującego biznesiku, ale przede wszystkim będzie dla głównego bohatera sygnałem, że postawił na nogi również swoje własne życie. “The Bear” to taki miniaturowy dramat egzystencjalny, rozgrywający się w świecie brudnych garnków, do którego nigdy nie zapuka Magda Gessler.

 

2022hacks2

7. Hacks (sezon 2) – HBOMax

Świat komedii, stand upu, sceny. Cena, którą trzeba zapłacić za karierę na własnych warunkach. Zgorzknienie i egoizm, którymi zatruwa się własne wnętrze, co psuje międzyludzkie związki, nim w ogóle się je nawet zbudowało. Najbardziej jednak w “Hacks” lubię ten pokoleniowy konflikt, który w drugim sezonie rozlewa w coraz to nowych kierunkach, mając też zupełnie inną intensywność, gdy relacja Almy i Debory staje się jakby bardziej czuła, zażyła i niespodziewanie wyrozumiała. Te dwie bohaterki napędzają tę historię i wspaniale wywiązują się ze swojego zadania.

 

2022physical2

6. Physical (sezon 2) – AppleTV+

Sheila Rubin (Rose Byrne) to moja ulubiona, serialowa bohaterka. Może efekt WTF, który miałam po pierwszym, fenomenalnym sezonie, na poziomie drugiego trochę zbladł, ale ciągle ta historia imponuje swoją nieoczywistością. Te feministyczne tony brzmią tu nieco fałszywie, bo o ile niemalże każda, żeńska bohaterka szuka własnej drogi do emancypacji, żadna nie wygląda szczególnie korzystnie i w jednoznacznie korzystnym świetle nie pokazuje się tu samych pań. Świat aerobiku, drugorzędnych mass mediów, post dzieci-kwiatów, tatusiowych korporacji to kapitalnie absurdalne i oryginalne tło dla opowieści o próbie pójścia swoją drogą.

 

2022chloe

5. Chloe (sezon 1) – Amazon

Serialowe odkrycie roku. Zaczyna się, jak historia o outsiderce, która marzy, by żyć innym, nie tak ordynarnym i bezbarwnym jak jej własne życiem – najlepiej tym, które w mediach społecznościowych pokazuje jej dawna znajoma z czasów szkolnych. Od nieśmiałych westchnień zazdrości niedaleka droga do autentycznego stalkingu. I w pewnym momencie serial skręca w całkowicie innym kierunku. Na drogę nieoczekiwanego romansu, zbrodni, tyrady o tyranii mizoginii i patriarchatu. Doskonale napisane, wciągające, ożywcze.

 

2022pam

4. Pam & Tommy – Hulu/Disney+

Najbardziej przebojowa, limitowana seria roku. Myślałam, że pamiętam historię z sex taśmą Pameli Anderson, ale okazuje, że nie tyle niewiele z tego wszystkiego pamiętam, ale też, że w tamtym konkretnym czasie nie można było tego całego szumu dobrze wytłumaczyć i zrozumieć. I dlatego tak strasznie potrzebna była ta produkcja, by trochę naprostować fatalnie wykrzywioną i jednostronną perspektywę, umiejscowić postacie i ich losy w nowych kontekstach, trochę naprawić krzywdy i oddać sprawiedliwość tym, których napiętnowano i wyszydzano. Rewizjonizm przeszłości najlepszego sortu.

 

2022hurt

3. This is Going to Hurt (sezon 1) – Canal+Online

Jestem fanką seriali medycznych, ale wiem, że zazwyczaj mają one niewiele wspólnego z prozą życia pracownika służby zdrowia. I wydaje mi się, że “This is Going to Hurt” proponuje w tej materii dość realistyczne, a przynajmniej zdroworozsądkowe podejście. Jednak nie o niuanse pracy lekarza tu chodzi, bo samej medycyny, a w szczególności przypadków z gatunku tych spektakularnych (których leczenia podjąłby się np. dr House), w tym serialu pojawia się dość mało. Bo dyżury ginekologiczno-położnicze i funkcjonowanie w niewydolnym systemie są tu jedynie pretekstem do refleksji o tym, jak trudno jest odnajdywać work life balance, gdy życie zawodowe i prywatne nieustannie trzęsie ci się w posadach z powodów tak rozlicznych i zupełnie ze sobą niepowiązanych, że to po prostu często za dużo dla jednej osoby. Prostą prawdą i emocjonalną szczerością ujął mnie ten serial.

 

2022sev

2. Severance (sezon 1) – AppleTV+

Gdyby “The Office” było horrorem… Ale chyba niekoniecznie, bo “Severance” bliżej jednak do rodziny produkcji spod znaku “Ex Machina”, “Devs”, “Black Mirror”, “Humans” itp. Bo to serial o pułapkach integracji technologicznych wynalazków i nieuchronnego, elektronicznego postępu z prawami, jakimi rządzą się ludzkie emocje i uczucia. O ścieraniu się racji i wizji, które w imię czegoś (czego?) wyższego stara się zawłaszczyć jedna strona ideologicznego sporu. “Severance” ma dość długie wprowadzenie (ale rewelacyjne!) i bombastyczny finał z cliff hangerem w chyba najlepszym możliwym momencie.

 

2022yellowjackets

1. Yellowjackets (sezon 1) – Canal+Online

Dla mnie to największe zaskoczenie w serialach ostatnich lat. Drużyna piłkarek rozbija się na bezludnej wyspie, gdzie dochodzi do jakichś dramatycznych, niejasnych zdarzeń. Po ok. 20 latach ci, którzy przeżyli, ponownie są zmuszeni stawić czoła tajemnicom z tamtych czasów. Jedna część to teen drama, którą mógłby wyreżyserować Ari Aster, druga – soczysty thriller o gonieniu i uciekaniu przed przeszłością. Wspaniała obsada aktorska, z której najbardziej kocham odkurzone Christinę Ricci i przede wszystkim Juliette Lewis, której upływający czas absolutnie nic nie odebrał z buntowniczego vibe’u. Czekam na kolejny sezon, obgryzając paznokcie.

***

Seriale oglądane w 2022

1899 (sezon 1)
All or Nothing: Arsenal
Andor (sezon 1)
Babylon Berlin (sezon 4)
Chloe (sezon 1)
City on a Hill (sezon 3)
Conversations with Friends (sezon 1)
Dahmer
Dead to Me (sezon 3)
Derry Girls (sezon 3)
Dopesick
Euphoria (sezon 2)
Hacks (sezon 2)
Jack Ryan (sezon 3)
Killing Eve (sezon 4)
Kruk (sezon 1-3)
Landscapers
Life & Beth (sezon 1)
Marvelous Mrs Maisel (sezon 4)
Minx (sezon 1)
Odwilż (sezon 1)
Only Murders in the Building (sezon 2)
Pam & Tommy
Paradise PD (sezon 4)
Peaky Blinders (sezon 6)
Physical (sezon 2)
Pieces of Her (sezon 1)
Resident Alien (sezon 2)
Rick & Morty (sezon 6)
Russian Doll (sezon 2)
Severance (sezon 1)
Single Drunk Female (sezon 1)
Solar Opposites (sezon 1-3)
Somebody Somewhere (sezon 1)
Stranger Things (sezon 4)
Suspicion (sezon 1)
The Bear (sezon 1)
The Boys (sezon 3)
The Crown (sezon 5)
The Dropout
The English (sezon 1)
The Expanse (sezon 6)
The Flight Attendant (sezon 2)
The Handmaid’s Tale (sezon 5)
The Office PL (sezon 1-2)
The Responder (sezon 1)
The Sinner (sezon 4)
The Starcaise
The Watcher
This is Going to Hurt (sezon 1)
Tokyo Vice (sezon 1)
Under the Banner of Heaven (sezon 1)
Upload (sezon 1-2)
Warrior Nun (sezon 2)
We Own This City (sezon 1)
Wednesday (sezon 1)
Welcome to Wrexham (sezon 1)
Westworld (sezon 4)
White Lotus (sezon 2)
Wielka woda
Working Moms (sezon 6)
Yellowjackets (sezon 1)
Zachowaj spokój

Odpowiedź do artykułu “10 seriali 2022

  1. hbrt8

    4 sezon Westworld jest ostatnim tylko przez decyzję Zaslava. Joy i Nolan jeszcze przed premierą pierwszego sezonu mówili jasno, że historia jest rozpisana na pięć. Liczę, że np Amazon kupi prawa i dokończy opowieść (zwłaszcza, że J&N zrobili dla nich Perypheral).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.