Nowe Horyzonty 2013

nh2013

 

To już jutro! W tym roku, śladami festiwalowych selekcjonerów, wybrałam mają złotą dziesiątkę filmów, które polecam, choć nie wszystkie widziałam (kolejność przypadkowa):

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 – dzieło niezwykłe, bo bardzo rzadko we współczesnym kinie możemy oglądać z tak intymnej perspektywy czyjeś życie, a Złota Palma tylko potwierdza to, że warto.

Computer Chess – najnowsze dzieło jednego z mistrzów niepozornego gatunku mumblecore, a bardzo rzadko zdarzają się tam filmy kiepskie.

Historie rodzinne – eksperymentalny i autobiograficzny dokument jednej z moich ulubionych aktorek (a czasem także i reżyserki) Sarah Polley.

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków – Fedorczenko 3 lata temu za “Milczące Dusze” dostał nagrodę na WFF, bo nikt z takim wdziękiem i nostalgią nie opowiada o tym, co zapominane.

Błyskawica – onieśmielająca długością (prawie 4h) konkursowa propozycja intrygująca nie tylko opisem, ale przede wszystkim wybitnym zwiastunem.

Senada – nagrodzony niegdyś Oscarem Denis Tanović za sprawą tego filmu wyjechał z tegorocznego Berlinale z nagrodami.

Smak Curry – jest to numer jeden na liście filmów, których z różnych powodów nie zdążyłam obejrzeć w Cannes.

Kochankowie z Pont-Neuf – najlepszy, znakomity film w reżyserii największego bohatera ubiegłego roku Leosa Caraxa.

The Story Of Film – odyseja filmowa – 15 godzin autorskiej podróży Marka Cousinsa w głąb historii kina.

Panie, panowie: ostatnie cięcie – niesamowity, zapierający dech w piersiach kolaż złożony z kilkudziesięciu, “pożyczonych” scen filmowych układający się w zupełnie nową fabułę.

Relacja z festiwalu na bieżąco na Filmaster.pl

 

***

Kasia na Nowych Horyzontach powered by: