Filmy 2013: 20-11

gloriapods

20. Sebastián Lelio: Gloria [Zobacz trailer]

Nagrodzona w Berlinie, genialna Paulina García jako kobieta w kwiecie wieku, która mimo wielu życiowych niepowodzeń, miłosnych porażek i samotności, cały czas potrafi zachować dobre samopoczucie, pozytywne myślenie i pogodę ducha. Do śmiechu i refleksji.

 

frances

19. Noah Baumbach: Frances Ha [Zobacz trailer]

Kolejna, świetna, kobieca rola, tym razem gwiazdy amerykańskiego kina niezależnego – Grety Gerwig. Zagubiona dwudziestokilkulatka szuka własnej recepty na znośną dorosłość z gracją bohaterek Leny Dunham i neurotycznością Woody’ego Allena.

 

niebianskie

18. Alexey Fedorchenko: Niebiańskie Żony Łąkowych Maryjczyków (Nebesnye zheny lugovykh mari) [Zobacz trailer]

Wyrastający powoli na nowego Paradżanowa reżyser ponownie składa hołd tradycjom i obyczajowości ludu Maryjczyków, tworząc piękny, kolorowy i tętniący życiem obraz ich uczuciowości, erotyki i miłosnych zwyczajów, wyróżniony m.in. główną nagrodą na Nowych Horyzontach.

 

przechowalnia

17. Destin Cretton: Przechowalnia Numer 12 (Short Term 12) [Zobacz trailer]

Sensacja tegorocznego festiwalu w Locarno i wielki triumf Brie Larson jako młodej kobiety, walczącej o lepszą przyszłość dla zagubionych dzieciaków, jej podopiecznych z ośrodka opiekuńczego. Za niewymuszony autentyzm i lekkość spojrzenia mimo ciężkiego tematu – duże brawa.

 

mrbankspod

16. John Lee Hancock: Ratując Pana Banksa (Saving Mr. Banks) [Zobacz trailer]

Dziewczynka, obarczająca się wieczną winą za smutny upadek ukochanego ojca, która w dorosłym życiu stara się uratować własne wspomnienia o rodzinie poprzez heroiczną walkę o godną ekranizację własnego, literackiego dziecka – książki o Mary Poppins, o czym marzy wielki Walt Disney. Złożona, mądra historia dla niepoznaki ubrana w płaszczyk wzruszającego kina familijnego.

 

kongrespods

15. Ari Folman: Kongres (The Congress) [Zobacz trailer]

Imponująca wizualnie ekranizacja powieści Stanisława Lema, zgrabnie i nie do końca oczywiście wykorzystująca najważniejsze wątki z książki, sprowadzając je do, w gruncie rzeczy, szalenie smutnej konstatacji, iż wolność nie istnieje. Niełatwe, filozoficzne kino, na pewno nie dla każdego.

 

wilkipods

14. Aharon Keshales, Navot Papushado: Wielkie Złe Wilki (Mi mefached me-ha-ze’ev ha-ra) [Zobacz trailer]

Izraelscy twórcy robią sobie jaja z pedofilii (przy tym bezpardonowo krwawe), choć w tej osobliwej, czarnej komedii nie o pusty śmiech chodzi, ale o ponury obraz rzeczywistości, gdzie zła dopuszczają się wszyscy. Niesamowita rzecz.

 

uniejwdomupods

13. François Ozon: U niej w domu (Dans La Maison) [Zobacz trailer]

Główna nagroda w San Sebastian dla filmu François Ozona – wspaniałego hołdu dla “Okna na podwórze”, w którym nie zabrakło klimatu rasowego thrillera psychologicznego i bohatera o rysach allenowskiego neurotyka. To się nazywa inteligentne kino!

 

nebraskapods

12. Alexander Payne: Nebraska [Zobacz trailer]

Alexander Payne opowiadając bardzo konwencjonalną i banalną historyjkę o rodzinnym zjednoczeniu, demonstruje ogromną siłę najprostszego, kameralnego, ciepłego kina. Gdy ma się do czynienia z tak znakomitym storytellingiem, nawet stykając się z tego typu fabułą po raz kolejny, nie sposób się nie zachwycić.

 

rushpods

11. Ron Howard: Wyścig (Rush) [Zobacz trailer]

Kultowy epizod z historii rywalizacji z F1 jako pretekst do konfrontacji dwóch typów osobowości i pomysłów na życie. Mimo pięknie wystylizowanych obrazków z epoki to film przede wszystkim pytający o to, czy w sporcie (i w życiu) powinna się liczyć brawura, niosąca ze sobą niebezpieczeństwo, czy chłodna kalkulacja, trochę zabijająca jego piękno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.